Na konec října spadá celosvětová oslava Halloweenu. Není to jen výmysl Američanů. Tento svátek, nebo aspoň jeho obdoba, se pravidelně slaví po celém světě. Od Skotska až po Haiti, všechny země mají svůj způsob, jak si uctívají posmrtný život.

Festival hladových duchů

Tento festival se oslavuje zejména v Hong Kongu a Číně, a to po celý jeden měsíc, počínaje sedmým dnem sedmého měsíce v lunárním kalendáři. Zahrnuje průvody, opery a představení pro pobavení duchů. Zajímavostí je, že během této události by se mělo dodržovat několik pravidel. Patří mezi ně třeba to, že nesmíte sedět v první řadě na koncertech a v divadlech – ta je totiž rezervovaná pro duchy. Nebo byste se neměli zdržovat blízko vody (a to jakékoliv včetně jezer, řek, moří apod.). Traduje se totiž, že zlí duchové lákají své oběti právě skrz vodu a hrozí vám utonutí.

Zdroj: Mohamad Ridzuan Abdul Rashid | Dreamstime

Día de los Muertos

Tímto Dnem mrtvých je známé především Mexiko a Španělsko. Místní to oslavují 1. listopadu tím, že se převlékají do dobových kostýmů a staví soukromé oltáře. K těm následně přináší dary zesnulým – od podomácku vyráběných lebek z třtinového cukru až po tequilu.

Zdroj: Byelikova | Dreamstime

Samhain

Častokrát se tvrdí, že Halloween se vyvinul z keltského svátku Samhain, který dodnes 31. října oslavují ve Skotsku a v některých částech Irska. Pro Kelty tento den znamenal začátek nového roku a dobu, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Věřili, že mrtví mají možnost vrátit se zpátky na zem a živí zase mohou navštívit podsvětí. V dnešní době patří mezi tradice prostírání u jídla i pro zesnulé, kteří by náhodou mohli přijít rodinu navštívit nebo vystavování zapálené svíčky za oknem, která jim má svítit na cestu. Nedílnou součástí je také společné zapalování hranic.

Fed Gede

Fed Gede neboli Festival našich předků je Voodoo svátek populární na Haiti a u dalších Voodoo komunit po celém světě. Lidé se zapojují tím, že putují na hřbitovy ke svým zesnulým příbuzným a pro „otce všech“ – Barona Samediho – přináší dary typu ovoce, káva a rum s chilli. Je fajn účastnit se něčeho takového, protože máte šanci se o tomto náboženství mnoho dozvědět. Častokrát totiž mají lidé pojem Voodoo nesprávně spojený s černou magií a uctíváním ďábla.

Gai Jatra

Gai Jatra, známý také jako Festival krav, se každoročně koná v Nepálu, v období měsíce Bhadra. Ten koresponduje s naším počítáním kalendáře zhruba v období srpna a září. Původně to byla oslava boha smrti Yamaraje, protože právě v tuto dobu ho prý lidé začali uctívat. Nicméně ve středověku dostala tato oslava novou podobu, která zůstala populární dodnes. Rodiny, kterým v posledním roce zemřel příbuzný, se musí účastnit průvodu ulicemi Káthmándú a vést s sebou krávu. Pokud není k dispozici zvíře, přestrojené malé děti na jejich místě se považují za přijatelný substitut. Údajně je to nejoblíbenější svátek v Nepálu, protože lidem pomáhá si uvědomit, že nejsou sami, kdo ztrácí své milované. Navíc díky komickým kostýmům a představením se všichni baví a překonávají svůj smutek společně.

Zdroj: Bhutri | Dreamstime

Tutti i Morti

Asi každý si dokáže k názvu přiřadit zemi. Ano, jde o Itálii. Zde slaví Den všech duší, který má výrazný náboženský podtón. To platí především na pevnině. Například na Sardínii tento den už po staletí oslavují vydlabáváním dýní, kterým říkají „Concas de Mortu“ – hlavy mrtvých.

5/5 – (4 votes)

Príspevok Jak se slaví Halloween ve světě zobrazený najskôr Pelipecky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *